MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Bronzové rozloučení se šampionátem

One minute to start! Turn your maps! Staaaaaaart! Zaznělo naposledy Falunem teplého středečního dopoledne. A pro český tým to i tentokrát dopadlo medailově. Kryštof Bogar a Martina Tichovská dospurtovali pro bronz. Sofie Stránská v juniorkách dojela na pátém místě.

Po efektním hromadném startu pod skokanskými můstky se přes 70 mužů, téměř 50 žen, 26 juniorek a 40 juniorů vydalo střemhlav do spleti lyžařských tras v okolí. Pořadatelé přichystali závod á la mass start na Orient Expressu a tedy trojitý průjezd přes arénu s výměnou mapy. Prostor závodu tedy nemusel být příliš velký, ale za to obsahoval velké množství farst. Ačkoli to byl pátý závod, stavitel rozhodně nikoho nešetřil. Terén byl značně kopcovatý, ale s povětšinou dobře sjízdnými a dostatečně širokými cestami na případné vyhýbání protijedoucích vláčků.

Kryštof Bogar bronzový

Závod v mužích nabral dramatický spád vteřiny po startu, kdy došlo ke srážce Miiky Nurmiho s Jiřím Hradilem. Jiří naštěstí vyvázl dobře a mohl naskočit na kolo a pelášit za balíkem. Miika v tu chvíli svůj závod ukončil se zlomenou horní rámovou trubkou. Zbytek balíku se vrhl do prvního stoupání. V průběhu prvního kola se pořadí v mužích přemítalo až na první místo, kde Samuel Pokala z Finska celým závodem vedl stylem start - cíl. Již v prvním průjezdu arénou balíku odskočil a náskok zvyšoval až na 1:46 před druhým Davidem Machadem z Portugalska. Ten měl v závěrečném sjezdu hodně práce s Kryštofem Bogarem, před kterým sice měl náskok, ale Kryštof ho velmi rychle stahoval. Nakonec ho stáhl až do finálového spurtu, který Machado vyhrál o centimetry. Kryštof tak dojel na třetím místě. Mezi Pokalou a Machadem ještě pohodlně projel cílem Marcus Janson, který však vynechal jednu z kontrol v závěrečném sjezdu a z poměrně pohodlně dojetého druhého místa se tak diskvalifikoval. Na čtvrtém místě dojel Simon Braendli ze Švýcarska, který ještě před sjezdem byl v kontaktu s Kryštofem, nicméně ve sjezdu byl o něco pomalejší. Do TOP 10 se také dostali v těsném závěsu Vojtěch Stránský na 7. místě a Jan Hašek na místě desátém. Jakub Škoda o vteřinky z desítky vypadl a dojel na skvělém 11. místě. Martin Kanta dojel na 24. a Vojtěch Ludvík na 28. pozici.

Martina Tichovská také bronzová

Závod žen dramaticky nezačal a všechny ženy se bezpečně dostaly na mapový start, kde se balík začal dělit. Již na prvním průjezdu byla většina podiově umístěných žen v čele závodu a k zásadním zvratům nedocházelo. Při nájezdu na třetí mapu již byla Camilla Soegard z Dánska v čele před Emily Benham Kvale, kterou za sebou udržela až do cíle. Na třetím místě projížděla diváckým úsekem Nikolinne Splittorf, která však na závěrečných kontrolách vyrobila velkou chybu a do cíle dojela na pátém místě. Naopak Martina Tichovská na poslední mapu vjela na páté pozici ve skupince s Henou Saarinen a Gabrielou Andrasiuniene. O pořadí se rozhodlo až v cílovém spurtu, který Martina vyhrála. Gabriele dojela na páté pozici, ale v čipu neměla všechny terčíky. I většina ženské reprezentace dále utvořila společný dojezd. Marie Kamarytová utrhla 22. pozici, Kateřina Nováková 24. a Vendula Musilová 25. Renata Paulíčková dojela 33. a Valerie Kamererová 39.

Sofie Stránská pátá, junioři mimo podiová umístění

V juniorkách, stejně jako ve všech ostatních závodech, dominovala Finka Kaarina Nurminen, která fenomenálně odjela svou poslední sezónu v juniorkách a od příštího roku bude téměř se stoprocentní jistotou sbírat skalpy v ženské kategorii. Sofie se mezi juniorkami dlouho držela na 4. pozici, v závěru závodu ale chybovala a v závěrečném spurtu s Lou Colle z Francie dojela pátá. Natali Chamraďa dospurtovala pro 10. místo těsně před Rozálií Kuchařovou. Lucie Nedomlelová dojela na 17. místě.  Z juniorů se nejlépe umístil Matěj Tuma, který chyboval na první kontrolu, kde ztratil 1:40. Do cíle dorazil na osmé příčce. Adam Černík dojel také těsně za TOP 10 na 11. pozici a Tomáš Zrník na 20. místě.

S letošním šampionátem jsme se tedy rozloučili důstojně z podia a se sbírkou medailí v kufrech. Z mistrovství se výprava rozutekla do kraje. Někteří nemají dost a míří do Uppsaly brázdit švédské lesy při O-ringenu, jiní míří štandopéde za svými rodinami užívat si letní teploty v pohodlí domova. Sejdeme se zase na českém poháru.

Děkujeme všem, kteří nám přijeli zatleskat na místo činu, a neméně všem online fanouškům za podporu.