ME 2022 - předstartovní horečka
Ve čtvrtek 19.5. začíná v Litvě první velká mezinárodní MTBO akce - společný evropský šampionát pro elitu, juniory a dorost. Pojďme si tedy ME představit a podívat se, co na naše reprezentanty čeká.
Závodní prostor
O městečku Ignalina jste možná slyšeli pokud jste za a) fanda do jaderné energetiky nebo aspoň do HBO minisérie Černobyl a nebo za b) pokud jste z Prachatic. Ty jsou totiž partnerským městem obce, u které leží dnes už uzavřená jaderná elektrárna, která je té Černobylské prý velice podobná. Proto posloužila mimo jiné pro natáčení některých scén “před”. Nicméně článek nemá být o elektrárně a tak pojďme k naší věci.
Z hlediska závodění je zajímavější informace, že Ignalina a její okolí je též hlavním Litevským střediskem zimních sportů. I když na nás tam nečekají žádné velehory, nebude to rozhodně žádná širá rovina. Terén je velmi členitý a jezera v národním parku Aukštaitija mají místy opravdu strmé břehy. A těch jezer je tam několik set.
Sprint
Cíl závodu bude na náměstí v Ignalině, startovní karanténa na místním stadionu, takže na závodníky čeká mix městského terénu, parků a příměstských lesů. Obě elitní tratě mají nezanedbatelné převýšení - na ženy čeká 8.5 km a 140 m na muže 9.5 km a 210 m. Klíčem k úspěchu bude, jako ve všech sprintech, hlavně jet plynule, odmapovat čistý závod a vyhnout se všem nástrahám v podobě zakázaných prostorů a cest.
Long a štafety
Další dva závody budou mít centrum ve středisku zimních sportů Ažušilė. Síla v kopcích se bude zejména na longu hodit, protože na ženy čeká vzdušnou čarou 34.5 km a k tomu 640m převýšení, muži mají 44.9 km a 705m převýšení. Ženská trať tak minimálně co do poměru stoupání k delce bude snad ještě náročnější než mužská. Terén bude kombinací lyžařských tratí a pěšinek kolem jezer v jehličnatých lesích. Při závodě ovšem moc času na kochání se přírodou národního parku nebude, kvůli tomu tam nejedeme.
Naše ambice
Hned několik našich závodníků má šanci na medaili - Kryštof Bogar vyhrál ze tří posledních sprintů ve světovém poháru dva (MS Finsko 2021, SP Německo 2019) a jednou byl druhý (ME Polsko 2019). Vojta Ludvík mohl tehdy ve Wroclavi dokonce vyhrát, kdyby ovšem nepřehlédl v mapě zakázanou cestu. Sprinty ale rozhodně umí, stejně jako Vojtěch Stránský, který vyhrál MČR v Kutné Hoře. Všichni tři mohou ale stejně tak získat medaile i na longu.
Martina Tichovská má sprintových úspěchů na svém kontě hodně. Připomeňme třeba, že právě sprintový double (MS i ME) v roce 2015 byl velkým zlomem v její kariéře a od té doy patří do absolutní světové špičky. Ale umí i long (MS 2018 zlato), takže naději na medaili má na obou individuálních tratích.
Bez šancí na dobré umístění nejsou ani ostatní naši závodníci. Katka Nováková - vítězka MČR ve sprintu v Kutné Hoře, Honza Hašek - pátý na longu při loňském MS ve Finsku nebo Jirka Hradil, který ve Finsku získal stříbro v závodě s hromadným startem. A i zbytek reprezentace určitě bude bojovat o co nejlepší výsledky.
Konkurence
Velkou výpravu posílají do Litvy Finové, které loňské domácí MS nastartovalo k medailové renesanci. Otázka je, na kolik to byl pro řadu jejich zkušených závodníků vrchol kariéry a kolik z nich a v jaké formě se v Litvě představí. Při tradičním předsezónním srovnání na dánském mtbo kempu sice nijak nedominovali, ale rozhodně se s nimi musí počítat jak pro oba individuální starty, tak hlavně do smíšených štafet.
V Dánsku na kempu ovládli čelní příčky domácí, ale to ani v nejmenším neznamená, že by šlo jen o nějakou jejich lokální výhodu či znalost terénu. Camilla Soegaard a Nikoline Splittorff jedou do Litvy obhajovat medaile z longu ME 2021 a mezi muži se budou chtít prosadit v posledních letech úspěšní junioři. To Švýcarům už “druhá” generace dozrála a zejména Simon Braendli - aktuální lídr světového rankingu - je dalším velkým favoritem na jednu z medailí.
Když už je řeč o domácích, tak Litevci určitě budou chtít obhájit loňský štafetový úspěch z Portugalska, kde ve složení Gabriele Andrasiuniene, Jonas Maiselis a Ignas Ambrazas, získali bronzové medaile. Gabriele v Portugalsku získala ještě stříbrnou medaili na middlu a Jonas zase celou loňskou sezonu jezdil stabilně v první desítce.
Neměl bych zapomenout také na Švédy - Marcus Jansson získal loni na longu ME svou sice první, ale zato hned zlatou medaili a Dánsku na kempu ypadal velmi silný.
Po mateřské pauze se vrací Emily Benham Kvale (GBR) a protože je známá perfekcionistka, určitě nepojede do Litvy jen tak na rodinný výlet.
Tím sice téměř končí tento článek, ale zdaleka asi ne výčet možných kandidátů na jednu z medailí. Z první dvacítky WR ji může získat prakticky každý, kdo bude na startu a překvapit může kdokoliv. Já jen doufám, že nějakou opět získá někdo z naší reprezentace a že v ideálním případě nebude jedna a v tom naprosto nejlepším případě se povede prodloužit sérii titulů ze smíšených štafet o další rok.
Informace
- Titul mistrů Evropy obhájen! Juniorky a junioři stříbrní
- Hradil slaví na longu bronz, Stránská v dorostenkách stříbrná
- Zlatý Ludvík, stříbrná Tichovská, bronzová Nedomlelová, pátý Bogar, šestá Nováková
- Stránská slaví dorostenecké zlato na middlu, Nedomlelová bronzová v juniorkách
- ME 2022 - předstartovní horečka
- Nominace na ME MTBO 2022