Předposlední bejkárna u netopýra
Po rovinatých závodech ve známém terénu kolem Hradce Králové se Český pohár stěhuje na dohled od Prahy do údolí potoka Loděnice, kterému se však neřekne jinak než Kačák. Terén zdaleka hradeckou rovinu nepřipomíná a ty z vás, kteří neodmítli závodit dva víkendy po sobě, čekají zážitky. Velké zážitky! Zdali budou pozitivní, to nevím, ale silné budou určitě. Tak pojďme nahlédnout pod pokličku.
Dost bylo roviny...
Jak někdo po mistráku zmínil "Dost bylo roviny". Hradečáci připravili parádní závodní víkend, to se jim musí nechat. Sláva vítězům, novopečeným Mistrům republiky, čest poraženým a velká poklona XHK. Není jejich vina, že tam mají všude placku... Jenže k bajkům patří kopce! A sjezdy. Však je to zakódované i ve zkratce MTB potažmo pak naší MTBO že, Mountain bike. Jakkoliv mile zní název mapy mistrovského middlu - Hradecké Alpy - tak Alpy vás čekají teprve tento víkend. Ale o tom až za chvíli.
Poteplí? Nebo Poteplý?
Překvapivě oboje. Poteplí je místní část obce Malé Kyšice. Malé Kyšice jsou nahoře a Poteplí je dole v údolí Kačáku. Jen o tomhle by se dala napsat spousta zajímavého, například o začátcích trampingu v Československu ještě před německou okupací, pro naše historické okénko si ale vystačíme s tím, že název Poteplí vznikl v souvislosti s mlýnem u kterého bude centrum závodu a o kterém je první zmínka z roku 1548 jakožto "Mlýn pod Teplým"
Ovšem na značkách KČT figuruje i název Poteply, tak nevím... Ostatně když se podíváte na další názvy v okolí: Podkozí, Loděnice, Roučmída, Nouzov - na to, že jste sotva 20km od Prahy, je to docela slušnej bizár.
Vysoký vrch
Podstatné je, že prostor závodu tvoří údolí s potokem a logicky na každou stranu dva zalesněné svahy. Ovšem s těmi Alpami to nelze brát vážně - rozdíl mezi nadmořskou výškou potoka a hranou obou stran údolí činí 70 metrů, což není zas tak děsivé. Jenže nad úroveň údolí ještě ční kopec který se jmenuje Vysoký Vrch. Jistě tušíte, že takové jméno nemá nadarmo. Na druhou stranu, pojmenovali ho tak Středočeši, kteří o vysokých horách a dlouhých kopcích vědí prd. Jsem přesvědčen, že kdyby ho měli pojmenovat orienťáci ze Smržovky, jmenoval by se jinak. Každopádně na Vysokém vrchu je zajímavá dřevěná rozhledna a vrch a jeho okolí je součástí závodního prostoru nedělního longu.
Populární trojkombinace
Všimli jste si, že se v poslední době dostávají do obliby pořadatelů trojzávodní víkendy? My jsme se přidali k trendu, když jsme se vloni bavili o tom, jaký závod v tomto prostoru uspořádat, zaznělo, že tady by se dalo udělat cokoliv - middle, long, nebo i sprint - a tak jsme si řekli oukej, udělejme. Čeká vás tedy víkend se třemi závody - v sobotu dopoledne middle, následně odpolední sprint a v neděli long.
Centrum závodu je v areálu bývalého koupaliště a trochu neobvykle je téměř přesně uprostřed mapy. Na všechny strany od centra je závodní prostor, přičemž dojezd všech tří závodů bude do centra. Ano, je to trochu zvláštní, ale věříme že se vám to nebude vadit. I když v něčem to je na houby, třeba v tom že kvůli tomu nemůžete jít do okolí ani na houby... Pozitivní ovšem je, že i starty jsou taky skoro přímo v centru, resp start sprintu je 300m od centra, long 600m. Jediný middle, kterým se začíná, má start cca 3,5km daleko.
V zajetí trailů
Traily jsou trendem moderního bajkování. Vznikají v lesích překotně, některé jako velké sportovně rekreační projekty, jiné jen díky nadšení lokálních bajkerů, kteří chtějí mít "ten svůj" trail v lese doma za barákem. Ten druhý případ vás o víkendu čeká. Protože do prostoru jezdíme bajkovat, starší traily které tu jsou už mnoho let, dobře známe, přestože o nich nikde ve veřejných zdrojích informace nenajdete. Jenže jakmile se mapař na jaře vydal do lesa, aby začal připravovat MTBO mapu, vracel se nadšeně se zprávami typu: "Objevil jsem další traily! ...a na druhé straně další nový úsek." Zbývalo tedy jen vše zakreslit do mapy a vymyslet pro vás závodní tratě tak, abyste si jednak užili orienťák jako takový, ale zároveň ochutnali to, co považujeme za hezké a v rámci MTBO jetelné, a naopak vyhnuli se tomu, co je pro kola s mapníkem už příliš drsné. Přiznávám, že nejsme příznivci tisku jednosměrek do mapy v případě trailů, místo toho spoléháme na vaše orientační IQ.
Sem tam se může stát, že narazíte na nějaký skokánek, málokdy ovšem takový, který by nešel přejet bez skoku. No a jestli bude nějaký větší, jde rozhodně vždy objet.
Tobogán
Když jsem se byl vyjíždět v neděli po závodě v Hradci, narazil jsem v lese v prostoru mimo oblast, kde jsme závodili, na takovýhle tobogán. Okamžitě mě napadlo: kdyby tak ostatní věděli, že něco takového je čeká na závodech u nás, akorát že to pojedou na kole.
Ano máme v lese taky tobogán. Trail který jsme si takto pojmenovali. Je parádní a můžu slíbit, že po něm pojede většina kategorií. Zároveň hned dodám, že 5m vedle tobogánu vede paralelní pěšinka, která je easy. Kdo se tedy nebude cítit, může jet vedle. Připomínám ovšem, že na našich závodech je zákaz přebíhání lesem, žádné zkratky, žádné fikačky, pohyb možný jen po cestách, takže není možné přebíhat z jedné cesty na druhou i kdyby ta druhá byla právě třeba jen 3-4 metry vedle.
Sliboval jsem, že vám dám nahlédnout pod pokličku, a to jsem splnil. Možná trochu po svém, ale pokud chcete objektivní informace, prostudujte si pokyny.
Zbývá zodpovědět hádanku proč je v úvodu řeč o netopýru, když je na titulní fotce býk?
To už si musíte zjistit sami, až přijedete.
A málem bych zapomněl - když se budete dobře orientovat, i pumptrack bude!
Za pořadatelský tým zdraví
Kouřa
Odkazy