Ohlédnutí za MS U23 a SP v Lotyšsku
To, že šlo o první mezinárodní MTBO závody v Lotyšsku, nebylo na úrovni pořádání vůbec poznat. Lotyšsko má za sebou velké akce v OB a řadu závodů Baltského poháru, takže pořadatelský tým byl zkušený a podal excelentní výkon.
Po technické stránce závody na výborné úrovni, velmi pěkná aréna s dojezdem v areálu motokárové dráhy a karanténou na městském stadionu s kompletním zázemím. Mapy kvalitně zpracované, tisk excelentní. Pár výhrad v pozávodním adrenalinu se samozřejmě našlo, ale to vždy. Však to znáte.
Složení týmu
Muži: Kryštof Bogar, Vojtěch Stránský, Vojtěch Ludvík, Martin Kanta, Jan Hašek , Matyáš Ludvík, Jan Moravec (U23), Jakub Račanský (U23) / DNS
Ženy: Valerie Kamererová, Vendula Musilová, Romana Škodová, Rozálie Kuchařová (U23), Lucie Nedomlelová (U23
RT: Jiří Vraný, Martin Ševčík, Jakub Veškrna
Zatímco pro většinu reprezentace šlo “jen” o sběr bodů do celkového hodnocení SP a kvalitní závody v top konkurenci, pro mladší závodníky v kategorii U23 to byl jeden z vrcholů roku.
Tam se dle očekávání dařilo hlavně ženám - Rozka Kuchařová získala na longu stříbrnou medaili a Lucka Nedomlelová ji doprovodila na velkou bednu na 5 místě. Ve sprintu byla Lucka osmá a Rozka desátá.
Sprint se jel v areálu městského parku usazeného v údolí řeky Abuls. Trať byla velmi rychlá a závod relativně krátký - v mužské kategorii šlo pod 20 minut prvních 28 závodníků. Na sprintu je znát každé zaváhání a čím je kratší, tím více. Fabiano Bettega z Itálie nezaváhal a potvrdil, že loňské výhry v závěru SP nebyly rozhodně dílem domácího terénu. Trať proletěl za 17:50. O vyrovnanosti závodu svědčí i to, že druhého a desátého v cíli dělila necelá minuta. Závod žen vyhrála vedoucí závodnice světového poháru dánka Nikoline Splittorff. Z našich se úplně čistě nepodařilo jít nikomu, ale vyložený propadák to taky nebyl. Holt není každý závod sprint na MS v Jičíně.
Výsledky CZE - sprint
6 Vojtěch Ludvík 18:45
8 Vojtěch Stránský 18:52
14 Martin Kanta 19:10
15 Kryštof Bogar 19:14
17 Lucie Nedomlelová 20:58
21 Rozálie Kuchařová 21:12
23 Valerie Kamererová 21:14
26 Jan Hašek 19:56
29 Romana Škodová 22:01
30 Vendula Musilová 22:03
36 Matyas Ludvik 20:49
51 Jan Moravec 22:51
Long už nabídl typický baltský les - lehce zvlněný terén, hodně vodních ploch, požární průseky tvářící se jako cesty a tak dále. Stavitel připravil hodně dlouhých a náročných voleb s řadou variant. Závod se si myslím líbil, i když k závěrečné pasáži nazvané “bermudský trojúhelník” nedaleko kontroly 23 (na mužské trati) bylo výhrad docela dost. Vojta Ludvík tam nejspíš přišel o medaili, když jeho soupeři vzali jinou volbu a problematickou chybějící tečkovanou cestu tím pádem nemuseli hledat. Z prvenství se mezi muži radoval Andre Haga z Finska a mezi ženami Gabriele Andrasiuniene z Litvy. V pořadí SP to pro nás opět bylo bez medaile, ale ta stříbrná pro Rozku z U23 se rozhodně také počítá.
Výsledky CZE - long
6 Vojtěch Ludvík 1:57:01
7 Kryštof Bogar 1:57:46
9 Rozálie Kucharova 1:59:24
12 Valerie Kamererová 2:02:55
19 Martin Kanta 2:01:51
19 Romana Škodová 2:07:25
20 Vojtěch Stránský 2:03:29
21 Lucie Nedomlelová 2:08:17
23 Vendula Musilová 2:10:42
27 Jan Hašek 2:05:54
44 Matyáš Ludvík 2:16:18
63 Jan Moravec 2:35:30
Smíšené štafety na závěr kombinovaly část prostoru sprintu a longu. Vzhledem k vyrovnanosti světové špičku mohlo na mediale pomýšlet poměrně dost týmů - kromě nás samozřejmě hlavně Finsko, Itálie, Švýcarsko, Francie, Rakousko nebo Litva. A záleží opravdu na každém úseku, když se nepovede ten první, neudělají s tím “nic” ani druhý a třetí nejlepší čas dne, což byl případ Finska, protože Finkám se první úseky vůbec nepovedly. A nám bohužel taky ne, protože důvodem byla kolize Rozky Kuchařové s jednou z finek, naštěstí bez zranění, ale rozmotat kola chvilku trvalo a řazení pak taky nechodilo zrovna hladce.
Během druhých a hlavně třetích úseků se tak pořadí hodně měnilo, ale bylo čím dál jasnější, že podobně jako loni v Portugalsku to bude asi bez medaile. Vojta Ludvík ani Martin Kanta na druhých úsecích nejelí špatně, ale top výkon dne to nebyl. Ten naopak podal v samotném závěru Kryštof Bogar a nejrychlejším časem dne dotáhl jedničku alespoň na šesté místo. Vyhrála Litva před Itálií a Finskem. Proto to “nic” v uvozovkách, Haga a Laurila jeli opravdu skvěle, což ovšem trochu nepotěšilo Švýcarsko.
Celkově můžeme naše výsledky označit jako dobré. Nebylo to úplně špatné, ale už jsme zažili lepší závody. Není tedy potřeba plakat, ale ani se plácat po ramenou, že to bylo TOP. Nicméně nešlo o hlavní závod roku a ta top forma bude potřeba až za dva měsíce v Bulharsku. Z tohoto pohledu byl SP v Lotyšsku rozhodně přínosem, protože ukázal kde jsou ještě rezervy a prostor ke zlepšení. Na MS bude konkurence silnější, takže na medaile bude potřeba jet rychle a bez chyb. A to jak dobře víte, se lehko napíše, ale mnohem mnohem hůř zrealizuje.
Kompletní výsledky, GPS tracking i mezičasy jsou na stránkách závodu.