S jojem nebo bez
Jojo neboli lyžařský navijáček byl po léta nedílnou součástí výbavy každého jezdce MTBO. Kdo byl ale závodit na pětidenních, nebo někde v zahraničí, ten už ví, že časy se mění. Aktuální pravidla IOF platná od ledna 2013 už totiž nenařizují pevné připojení čipu ke kolu.
Má to své důvody, prvním je poměrně častá situace kdy došlo k poškození navijáku a závodník se vrátil z lesa s čipem na prstě. Při opravdu přesném výkladu pravidel by to bylo na diskvalifikaci. Druhý důvod je používání jiných systémů než SI. Kdo někdy jel s EMITem ten ví své. Také nastupující bezkontaktní systémy je často pohodlnější vozit na ruce než na rámu kola.
A jak to bude u nás?
Od roku 2014 je v plánu zrušit pravidlo 16.4., které aktuálně říká že "Závodní průkaz musí být po celou dobu závodu připojen k jízdnímu kolu závodníka."
Zavedeno bude pravidlo nové. Pracovní verze zní "Závodník se musí v okamžiku označování kontroly dotýkat svého kola".
Do konce roku 2013 bude tohle nové pravidlo zkoušeno v testovacím režimu. Což znamená, že kdo chce, může již na závodech v Bruntále jet s čipem na ruce. Komu více vyhovuje stávající způsob, může ho samozřejmě používat i nadále.
Testovací režim nasazujeme proto, aby se zjistilo jak moc potřebuje někdo provázek k tomu, aby nešvindloval. Ale stejně jako v případě fikání lesem bude i u tohoto pravidla hrát jednu z hlavních rolí stavba a stavitel trati. Pokud někdo postaví kontrolu tak, že nejrychlejší postup k ní a zároveň od ní bude přeběh lesem na stejné místo, bude to samozřejmě některé slabší povahy k porušování svádět. Zkrátka když nechcete, aby vám lidi jezdili po lese, tak to tak nestavte.