Co víte o dopingu?
Myslíte si, že dopingová kontrola je něco, co se týká jen sportů, ve kterých se točí velké peníze? Jen profesionálů? A v MTBO tak maximálně reprezentantů na MS? Pak určitě čtěte dál, protože se bohužel poněkud pletete.
Antidopingová pravidla platí pro všechny členy Českého Svazu Orientačních Sportů. Pravda je, že reprezentant se potká s dopingovou kontrolou častěji než řadový eliťák. Ale dopingová kontrola zavítá čas od času i na závody Českého poháru nebo MČR. A nikde není napsané, že si pro testování vybere jen medailisty v elitě.
Nedávno jsem zjistil, že se najdou tací, co by na otázky v úvodu odpověděli ano. Což mě přivedlo na myšlenku, že máme v osvětové práci poněkud rezervy....
MTBO je malý sport a vyhrát toho krom dobrého pocitu moc nemůžete. Tím pádem asi nikdo nebude investovat tisíce euro do krevního dopingu. Alespoň doufám, že se nepletu :-)
Ale celkem snadno se vám může stát, že vám doktor (či doktorka samozřejmě) předepíše léky, které nejsou z hlediska AD tak docela v pořádku. Třeba nějaké ty glukokortikoidy. A problém může být na světě. Přitom antidopingová (AD) pravidla nejsou moc složitá. Vlastně je jen jedno - stačí se vyhnout zakázaným látkám a zakázaným metodám.
V případě léků od doktora půjde hlavně o ty látky. Pokud ho dopředu neupozorníte, že jste registrovaný sportovec, nemá důvod, proč by se měl ve výběru léků pro vás nějak "omezovat". A opravdu je to potřeba hlásit.
Už se nám párkrát stalo, že někdo z reprezentantů musel vyhledat lékaře v průběhu SP či MS. Dokonce ho tam třeba i vezl pořadatel. A přesto doktor nejprve předepsal nějaký lék, který následně změnil po dotazu, zda je to vhodné i pro sportovce na MS.
Ono totiž to, že vám doktor předepíše léky, samozřejmě neznamená, že jste z hlediska AD v pohodě. Pokud vaše léčba vyžaduje zakázané látky, a přitom chcete dál závodit, musí se speciálně žádat o terapeutickou výjimku. O těch asi slyšel nebo četl každý, kdo za poslední dva měsíce otevřel noviny. Díky úniku dat z WADA se toho třeba o Wigginsovi či Froomovi a jejich TCE napsalo docela dost. Neudělují se úplně automaticky a jsou spíše na chronické než na akutní problémy.
No a co vám v případě pozitivního testu hrozí? Tak především ostuda. Dále pak disciplinární řízení ČSOS a teoreticky třeba i zákaz činnosti na dva roky.
Není proto vůbec na škodu, čas od času nakouknout na server antidoping.cz. Najdete tam seznam zakázaných látek a metod i třeba tu žádost o terapeutickou výjimku. Seznam zakázaných látek a metod vydává samozřejmě každý rok i WADA - světová antidopingová agentura. Ten pro rok 2017 vyšel docela nedávno.
Takže pokud jste před závody nemocní a vaše léčba vyžaduje trochu silnější léky než "paralen a vypotit", je dobré se v ordinaci zmínit, že máte v plánu vyrazit závodit. Buď vyfasujete recept na vhodnější léky, nebo případně na svěrací kazajku :-)
Samozřejmě o to víc to platí, pokud si berete nějaké léky bez předpisu. Seznam zakázaných léků je tu právě pro tyhle případy.
Ale nebojte se, alkohol je zakázaný pouze při soutěži a to ještě jen u motosportu, letectví a lukostřelby. Jinak bychom asi museli zrušit nedělní závody ČP :-)
Paralen