Juniorská sezóna 2017
Máme tu konec roku a tak nadešel čas bilancování. Takže tady je tradiční přehled toho, co junior-repre absolvovala v rámci přípravy a jak to pak zúročila na světových akcích.
Úvodní reprezentační sraz, 4.-6.11.2016, Kostelec nad Černými lesy
Úvodní repre-sraz byl po letech uspořádán jako bajkerský. Vyhnuli jsme se tak tradičním problémům se sněhem a kolizím s LOBáckými akcemi. Součástí úvodního srazu byla, kromě informačního melouningu ohledně nadcházející sezóny (závody, soustředění, nominace, rozpočet..), i účast na Maudi cupu a socializace týmu (včetně nováčků) v aqualandu.
Silniční objemové soustředění, 25.3.-2.4.2017, Mallorca
Díky štědrému sponzoringu vyrazili junioři a dorostenci tentokrát nahánět kilometry letecky do cyklistické Mekky – na Mallorcu. Čekalo na nás ubytování s polopenzí v českým cyklistům dobře známém hotelu Ayron Park v s´Arenalu, půjčená silniční kola a švihy po celém ostrově. Počasí nám přálo, takže po sedmi dnech objemů a jedné regenerační vyjížďce do Palma de Mallorca jsme se domů vraceli nejenom s řádnou porcí kilometrů v nohách, ale i s kvalitně opálenými proužky :-).
Velikonoční mapové soustředění, 14.-17.4.2017, Jablonec nad Nisou
Za mapovou přípravou před začátkem závodní sezóny jsme letos vyrazili na mapy z MS2015 a MČR2016. Začínali jsme příměstsko-městským nočním sprintem a pokračovali dvěma mapovými tréninky denně. Tentokrát nejen s SI ražením, ale i GPS analýzou postupů.
Tréninkový kemp pro JMS, 28.4.-4.5.2017, Kaunas a Vilnius (Litva)
Vzhledem k tomu, že litevské mapy a terény jsou mapově hodně náročné, vyrazili vybraní závodníci na průzkum před letošním JMS na oficiální tréninkový kemp do Litvy. A protože do Litvy to není úplně blízko, tak když už, bylo tohle soustředění rovnou týdenní (oficiální tréninkový kemp pro MS, 3 individuální mapové tréninky, 3 závody).
Přípravné soustředění na JMS/MED/MEJ, Plasy, 1.-9.7.2017
Vzhledem k tomu, že KOS Slavia Plzeň se rozhodla uspořádat před plzeňskými MTBO 5days mezinárodní tréninkový kemp pro juniory a dorost, využili jsme příležitosti a obě akce pojali jako přípravné soustředění před Juniorským MS a ME dorostu a juniorů. Na programu byla řada mapových tréninků a her, internacionální socializace a samozřejmě navazující MTBO 5days.
MISTROVSTVÍ EVROPY JUNIORŮ, MISTROVSTVÍ EVROPY DOROSTU, 29.7.-5.8.2017, Orleáns (Francie)
Mistrovství Evropy juniorů a dorostu se konalo společně se seniorským ME a MS veteránů v okolí francouzského Orleáns.
Termín letošního ME byl zvolen poměrně nešťastně, pouhé 2 týdny před MS. A nešťastně bylo zvoleno i centrum závodů v centru velkoměsta (nemožnost parkování, dopravní situace, nevyhovující ubytování bez možnosti úschovy kol a za přemrštěné ceny atd.). Závodní část ME lze hodnotit jako zdařilou, ovšem vše ostatní bylo pořadatelsky poměrně nezvládnuté (přemrštěné startovné, přemrštěné ceny za ubytování i stravu, fronty na WC v karanténách až 45min, nekompetentnost závodní kanceláře – opakovaně ztracené soupisky, žádné informace, často nemožnost domluvit se anglicky, medaile bez šňůrek, špatné vlajky a hymny při vyhlašování atd.).
Výsledkově ovšem můžeme považovat letošní ME za více než úspěšné. Parádní výsledky odváděla především Vilma Králová v juniorkách a Jan Hašek v dorostencích (oba mají dvě zlaté a jednu stříbrnou). Svou první medaili z velké mezinárodní akce vybojoval na longu dorostenec Richard Wohanka (stříbrná) a daleko k tomu čtvrtým místem (rovněž na longu) neměla ani Rozálie Kuchařová při své premiérové účasti na MED.
Na medailových pozicích skončily i obě štafety, které český tým postavil (zlaté juniorky, stříbrní dorostenci). A nutno je rovněž zmínit důstojné působení juniorky Veroniky Kubínové na Mistrovství Evropy dospělých.
Sprint, Orleáns, neděle 30.7.
Sprint se jel v areálu univerzitního kampusu přímo v Orleáns. Tzn. jednalo se o čistě městský sprint v plochém terénu, po zpevněných površích, s řadou parkových pasáží, velkých budov apod. Závodní aréna byla umístěna na univerzitním atletickém stadionu.
Sprinty sedí Janu Haškovi, který na nich dokáže uplatnit svoji výbušnost a rychlou práci s mapou a který zde vybojoval pro český tým první zlatou.
Middle, Ormes, úterý 1.8.
Middle se jel západně od Orleáns. Terén byl opět téměř plochý, s dlouhými volbami střídanými krátkými postupy v husté síti cest.
Vilma Králová si po nepovedeném sprintu, na němž byla diskvalifikována, spravila chuť a přestože je juniorka teprve prvním rokem, stala se mistryní Evropy na middlu. Stejně tak nezaváhal v dorostencích Jan Hašek a dojel si pro svou druhou zlatou s luxusním náskokem 2:30 na druhého.
Long, Saran, čtvrtek 3.8.
Závod na klasické trati byl mapově poměrně jednoduchý a navíc absolutně plochý. Rozhodovalo tak to, kdo dokázal na rovinách bušit a držet vysoké tempo.
To se podařilo dorostenci Richardu Wohankovi, který zde mohl uplatnit svou cyklistickou převahu a vybojoval tak svoji první „velkou" medaili – stříbrnou. Longy naopak příliš nesedí Janu Haškovi, přesto vybojoval šestým místem velkou bednu.
Strhující bitvu svedla v juniorkách Vilma Králová, která o zlatou medaili bojovala do posledního metru poměrně dlouhého cílového koridoru. Nakonec nestačila na Švédku Elviru Larsson o pouhé 2 vteřiny.
V dorostenkách se čtvrtým místem parádně uvedla nováček v týmu Rozálie Kuchařová.
Štafety, Saint Jean de Braye, sobota 5.8.
Štafety se jeli v "Parc de Charbonnière" (což je v podstatě rozlehlý zámecký park s velmi hustou sítí cest) s arénou fotogenicky umístěnou přímo v zámecké zahradě. A samozřejmě opět v zcela plochém terénu.
Vzhledem k počtu nominovaných byly postaveny pouze dvě štafety. Ve štafetě juniorek doplnila juniorku Vilmu Královou a dorostenku Rozálii Kuchařovou Veronika Kubínová, která zde jinak startovala v elitní kategorii. Tři dorostenci Richard Wohanka, Ondřej Hasman a Jan Hašek vytvořili štafetu dorosteneckou.
Richard Wohanka přivezl na první předávku štafetu ve vedoucí skupině, Ondřej Hasman předvedl na druhém úseku poměrně vyrovnaný výkon, navíc se Švédům a Finům podařilo nechat se z vedoucí skupiny diskvalifikovat a Jan Hašek, přestože mohutně dotahoval, nestačil už pouze na domácí francouzskou štafetu.
V juniorkách si Vilma Králová na úvodním úseku vybrala delší farstu a přivezla štafetu na předávku s lehkou ztrátou na dvojici ruských štafet. Výborně na druhém úseku zajela dorostenka Rozálie Kuchařová a Veronika Kubínová předvedla na posledním úseku zcela bezkonkurenční výkon a vybojovala tak pro české juniorky zlatou medaili. Průběžně vedoucí štafeta Ruska byla navíc diskvalifikována za mobilní telefon v karanténě.
Neoficiální závod sprintových štafet, Saint Jean de Braye, pátek 4.8.
V témže prostoru jako štafety ("Parc de Charbonnière") se jeli o den dříve i štafety sprintové. V juniorech a dorostu sice s kompletním startovním polem (10 resp. 9 národních štafet), ale jako neoficiální závod.
A naše štafety si přes problémy s elektronickým ražením na divácké kontrole nevedli vůbec špatně. Juniorská dvojice Vilma Králová-Matyáš Ludvík vybojovala bronzovou, dorostenecká dvojice Rozálie Kuchařová-Jan Hašek dokonce stříbrnou medaili.
Z letošního MEJ/MED si odvážíme slušnou sbírku 7mi medailí (3 junioři, 4 dorostenci). Na stupních vítězů navíc skončili obě naše štafety (zlatá juniorky, stříbrná dorostenci). Účast českého týmu tedy lze považovat za velmi úspěšnou.
Na ME bylo použito bezkontaktní ražení, jak už je na vrcholných akcích zvykem, ovšem vzhledem ke kombinaci ME s Veteránským MS (tak aby bylo veteránům umožněno používat i normální čipy), byl použit krátký dosah bezkontaktního ražení, což způsobovalo problémy. Brzdící a vracející se závodníci, kterým nepípnul čip, byli problémem zejména při štafetách a sprintových štafetách.
Tým byl vzhledem k nabízenému ubytování (zejména jeho ceně) ubytován mimo centrum ME, což bylo poněkud logisticky náročnější.
MISTROVSTVÍ SVĚTA JUNIORŮ, 20.-26.8.2017, Vilnius (Litva)
Juniorské mistrovství světa se konalo společně se seniorským MS v hlavním městě Litvy Vilniusu. Nominováno bylo celkem šest závodníků – 3 junioři a 3 juniorky.
Skvělé výsledky tradičně odváděla především Veronika Kubínová, které se podařilo získat 2 zlaté a 2 bronzové, ale dařilo se i dalším medailovým závodníkům - Janu Haškovi (věkem ještě dorostenec) a Martinu Kantovi. Skvělé a vyrovnané výsledky odváděl Matyáš Ludvík, který se umístil na velké bedně v každém závodě nebo Vilma Králová se dvěma šestými místy.
Na medailových pozicích navíc skončili obě z našich štafet – stříbrná junioři, bronzová juniorky.
Celkově si tak z letošního JMS odvážíme 7 medailí (2 zlaté, 2 stříbrné a 3 bronzové).
Middle, Sapiegine, pondělí 21.8.
Závod v middlu se konal severně od Vilnisu ve značně kopcovitém terénu s řadou strmých svahů a s velmi hustou sítí cest. Navíc za intenzivního deště trvajícího již několik dní, takže na značně podmáčeném a kluzkém podkladu.
Veronika Kubínová vykročila za obhajobou svojí zlaté sbírky z Portugalska ve velkém stylu a zvítězila o 2 minuty na druhou Australanku, kterou ovšem hned na začátku o zmíněné 2 minuty dojela a po zbytek trati si ji vezla v závěsu. Třetí Ruska ztrácela už minuty tři.
V juniorech se Jan Hašek a Matyáš Ludvík seřadili hned za medailemi na čtvrtém a pátém místě. Další velkou bednu vybojovala šestým místem Vilma Králová.
Mass Start, Gudeliai, úterý 22.8.
Závod s hromadným startem se odehrával na západním okraji Vilniusu v příměstském kopcovitém lese. Závodníci systémem one-man-relay postupně vystřídali 5 map. První 4 farstované v měřítcích 1:10 000 a 1:5 000, poslední společnou 1:10 000.
Junioři se objevovali na předních místech závodu hned od začátku závodu. Martin Kanta a Honza Hašek v parkové části závodu spolu s finem Puolakanaho Sakarim, rusem Yury Balevem a dánem Thomasem Steithalem postupně utvořili pětičlennou skupinu a společně pokračovali do závěrečné nefarstované části závodu. Fina se podařilo setřást v okamžiku, kdy zvolil rozdílný postup, na němž se mu podařilo píchnout hned po odpojení od skupiny. Rus odpadl v jednom z přísnějších stoupání. Do cíle pak přijížděla skupina Steinthal, Hašek a Kanta společně a rozkaz zněl jasně: Uviset ve finiši a v místě kde se stoupání cílového koridoru láme, soupeři nastoupit, získat pár metrů a soupeře tak psychicky rozložit. Svěřenci si to ale zřejmě nevyložili zcela optimálně, protože Thomas jim lehce poodjel a čeští junioři si pak nastoupili vzájemně. O pár metrů silnější byl nakonec před třetím Martinem Kantou, stříbrný Honza Hašek. S minimální ztrátou za nimi dofinišoval pro svou druhou velkou bednu pátý Matyáš Ludvík, který jel po většinu trati sám.
V juniorkách se na první radiokontrole dostalo do vedení duo Veronika Kubínová, Vilma Králová. Dál už měly ovšem farsty rozdílné. Veronika se v Litvě specializovala na vyvážení soupeřek za medailemi :-). Na middlu odtáhla v podstatě celou trať australanku, při hromadném startu si stejným způsobem po většinu trati za zády vezla nespolupracující francouzku Mathilde Sipos. Na poslední z pěti map se vytvořilo trio Kubínová, Sipos a litevka Viktorija Michnovič. V závěru trati se je Veronika pokusila setřást odlišnou volbou a bohužel to úplně neklaplo. Pro titul mistryně světa si tak dofinišovala domácí Viktorija Michnovič, která si na zádech přivezla francouzsku Mathilde Sipos. Na Veroniku Kubínovou zbyl bronz. Na velké bedně ji šestým místem jistila Vilma Králová.
Štafety, Gudeliai, středa 23.8.
Závod štafet se odehrával v téže aréně jako předchozí závod s hromadným startem, v typově stejném a částečně se překrývajícím prostoru.
Junioři byli ve hře o medaile od začátku do konce. Jan Hašek předával na prvním místě, Matyáš Ludvík pak bohužel trochu chyboval, ale stále držel slušné druhé místo. To, přes chybu v závěru, pohlídal i Martin Kanta na třetím úseku.
V závodě juniorek se pořadí měnilo nejen na trati – dvě štafety byly diskvalifikovány za projetí zakázanou cestou. To vrátilo do hry i naše juniorky, které se po prvním úseku Veroniky Grycové nacházeli od medaile poměrně daleko. Vilma Králová pak ztrátu zmenšila a Veronika Kubínová se na diváckém průjezdu dostala dokonce do vedení. Bohužel v závěru trati se dopustila velké chyby, která ji stála 2 místa (a mě několik let života při sledování GPS trackingu v aréně), když se před ní dostaly štafety Finska a druhá štafeta Ruska. Nakonec to stačilo „jen" na bronz.
Long, Verkiai, pátek 25.8.
I závod v longu se odehrával přímo na okraji Vilniusu v příměstském lese, částečně plochém, částečně se strmými svahy. Trať obsahovala jak řadu dlouhých postupu s obtížnými volbami, tak middlovější a mapově náročnější pasáže s hustou sítí cest.
Veronika Kubínová na longu přidala do své sbírky druhou zlatou a získala tak čtvrtou medaili ze 4 závodů. V závodě juniorů skončil nejlépe z našich Matyáš Ludvík na 6. místě.
Sprint, Vilnius, sobota 26.8.
Sprint se jel přímo v historickém centru města s cílovou arénou u Vilniusské katedrály a jednalo se tak o typický městský sprint s parkovými pasážemi.
A ač to zatím v Litvě vypadalo na historický rekord v počtu medailí, ve sprintu se nám bohužel příliš nedařilo. Veroniku Kubínovou potkal na trati neopravitelný defekt a část trati tak buď jela na prázdném zadním kole nebo běžela. Martin Kanta narazil špatnou kontrolu, Jan Hašek jednu kontrolu vynechal.
Svůj nejlepší výkon naopak předvedl čtvrtým místem Matyáš Ludvík a vybojoval tak čtvrtou velkou bednu ve čtvrtém individuálním závodě.
Premiérově byl na MS přidán jako pátá disciplína divácky atraktivní závod s hromadným startem.
Někteří závodníci (nebo spíše závodnice) od sebe po loňském JMS (Veronika Kubínová) nebo letošním MEJ (Vilma Králová) pravděpodobně očekávali víc, ale vzhledem k zisku celkového počtu 7mi medailí a umístění obou štafet na stupních vítězů (stříbro a bronz), lze letošní JMS považovat za, pro české juniory, více než úspěšné. Jako plus navíc lze hodnotit ten fakt, že medaile a umístění na velké bedně nejsou dílem jen jedné reprezentační hvězdy, ale podíleli se na nich v podstatě všichni nominovaní závodníci a závodnice, což dává naději i do budoucna.
Závěrem
Děkuji všem reprezentantům za odvedenou práci a sponzorům, trenérům a bafíkům za podporu na cestě za medailemi. Máme za sebou reprezentační sraz pro sezónu 2018 (3.-5.11.2017, Kostelec n.Č.l.) a už se těším na sezónu 2018 ;-).