MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Český pohár MTBO odstartoval, v kutnohorském sprintu se mistry ČR stali Nováková a Stránský

Start letošní MTBO sezóny měl podobu trojzávodu middle-sprint-long s centrem v Krasnici u Přelouče. Víkend proběhl za příjemného počasí a s velmi dobrou účastí závodníků. Zajímavé tratě včetně mistrovského sprintu v Kutné Hoře nejlépe sedly Vojtěchu Stránskému, který si kromě prvního a druhého místa v ČP odváží domů i cenný titul mistra republiky ve sprintu.

Čarodějný kemp

460 závodníků, více než 1200 vydaných map a blíže nezjištěný počet upálených čarodějnic. To je stručná statistika prvního soutěžního víkendu ČP MTBO 2022. Po loňské sezóně, která byla co do počtů závodníků velmi slabá, jsou to hodně vysoká a mírně povzbuzující čísla. Kromě českých závodníků se ve startovní listině objevila i jména účastníků z Něměcka, Rakouska, Slovenska a Ukrajiny.

Rekreační zařízení Krasnice se nachází v podstatě uprostřed naší republiky. Přesto si tu připadáte spíše jako někde v zapomenutém pohraničí: žádné davy dychtivých návštěvníků, krásné tiché lesy i absence mobilního signálu dělají z tohohle místa ideální bod pro bajkové dobrodružství. Velikost kempu je pro pohárový konvoj tak akorát, centrum bylo prostorné a přitom příjemně zalidněné. K dispozici bylo vše potřebné včetně občerstvení, ačkoliv mne v neděli mírně rozladilo, že už dvě hodiny před odjezdem byla ve stánku k dispozici pouze sodovka. 

Tři závody byly do víkendu poskládány trochu neobvykle: z logistických důvodů pořadatelé zařadili sprint až na sobotní podvečer. Dopoledne tak odstartoval nedaleko od centra závod na krátké trati, po obědě následovala u většiny závodníků siesta v kempu a přesun na parkoviště kutnohorského plavečáku. Tam se kolem třetí odpoledne začaly rojit automobily z různých stran obalené bicykly a obsahující místy až neuvěřitelné množství materiálu. To už byl na místě i štáb České televize, který pro ČT Sport v Kutné hoře točil dokument z MČR ve sprintu. Mezi připravujícími se závodníky tak bylo občas vidět i naše reprezentanty či organizátory, jak poskytují rozhovor, avšak vděčným objektem pro kamery byla i spousta dalších situací na provizorním shromaždišti.

Po mistrovském závodě, který končil kolem půl sedmé večer, se všichni opět přesunuli do krasnického kempu. Následoval slavnostní ceremoniál pro oba sobotní závody a večerní čarodějný oheň s opékáním buřtíků i mnoha zajímavými debatami na různá témata. Neděle pak byla vyhrazena závodu na klasice, poslední závodníci přijížděli z lesa kolem čtrnácté hodiny.

Mezi závodníky probíhaly během víkendu docela časté debaty, zda tento model časového harmonogramu je pro většinu ten nejvhodnější. Názorů byla slyšet celá řada, zastánci podobných trojzávodových víkendů by spíše preferovali zařazení nejkratšího ze závodů na sobotní dopoledne, ale byly slyšet i hlasy pro úplně jinou podobu "ideálního víkendu". 

Middle

Prologem závodní sezóny se stal middle postavený v bezprostředním okolí Krasnice. Terén byl zvlněný, ale opravdu jen mírně, většinou se dalo valit lesem hodně rychle. Což se některým nevyplatilo, včetně mne samotného. Do páté kontroly jsem dokázal vyrobit tolik mapových i jezdeckých chyb, že jsem na šestku raději vyrazil turistickým tempem za neustálého nenápadného rozhlížení, zda nejsem náhodou obětí nějakého spiknutí za účasti skryté kamery.

Úvod se však nevydařil ani některým dalším borcům včetně těch nejlepších. Vojta Ludvík udělal zhruba půminutovou chybičku na druhou kontrolu a v kombinaci s několika drobnými zaváháními ve zbytku závodu jej to odsunulo z boje o prvenství. Naopak Vojtěch Stránský předvedl soustředěný výkon a většinou nejrychlejších mezičasů si dojel bezpečně pro vítězství. Třetí v mužské elitě skončil Jiří Hradil. Mezi ženami se pořadí na začátku dost míchalo, na prvních šesti kontrolách se v čele vystřídaly čtyři závodnice. Od šestky však až do konce před sebe nikoho nepustila Martina Tichovská a o více než minutu porazila druhou v cíli Kateřinu Novákovou. Třetí dojela Renata Paulíčková, která uhájila třetí místo před výborně finišující Lucií Nedomlelovou.

Sprint

Závod ve sprintu byl určitě sportovním vrcholem celého víkendu, a to nejen proto, že se jednalo o mistrovství republiky. Kutnohorské terény jsou mezi bikery vyhlášené, od nepaměti se ve městě konají XC závody včetně Českého poháru. Proto byla trať ve svahu naproti chrámu Sv. Barbory středem zájmu již dlouho dopředu. Atraktivitě určitě přidala i účast televizního štábu, ačkoliv pohyb kamer mohl v rychlém a technicky náročném terénu některé závodníky mírně vyvést z koncentrace. Pozornost diváků i reportérů byla pochopitelně směrována k elitním kategoriím, ale závod byl určitě zajímavý pro všechny.

Členitý terén zahrnoval množství úzkých singletracků, kde nebylo možné prakticky předjíždět, ale také rychlé široké cesty z kopce, do kopce i po rovině. Zda to bylo terénem, množstvím televizní techniky či z jiných logických či nadpřirozených důvodů to zatím nevíme, ale mezi čtvrtou a šestou  odpolední se v závodním prostoru děly docela zvláštní věci. Skupina zhruba třiceti nejlepších eliťáků a eliťaček dostala před startem GPS krabičku, aby bylo možné po závodě udělat pěknou televizní analýzu. Přestože je systém mnohokrát vyzkoušený a ověřený, co se s ním dělo při sprintu, doteď nikdo nechápe: elitní postupy se na mapě zobrazily jako náhodně generovaná změť křivek, které se sbíhaly prakticky jen na startu a v cíli. Hned po ukončení závodu jsme začali hledat náhradní řešení, jak jsme se s tím poprali, uvidíte sami v televizním záznamu.

Ale pozlobila nás nejen technika. Během závodu došlo ke dvěma větším kolizím. Bezprostředně po závodě několik účastníků v této souvislosti kritizovalo vpuštění velkého počtu lidí naráz do tohoto typu terénu, který na úzkých cestách vyžadoval velmi dobrou techniku jízdy a plné soustředění. Avšak k nejvážnější srážce došlo na zcela přehledném úseku tratě, na široké rovné cestě a v dosti vysoké rychlosti. Jinými slovy, problém nebyl v terénu ani v množství lidí, nýbrž v pozornosti či spíše nepozornosti závodníků. Bezpečnost vlastní i soupeřů by měla být při závodě vždy naše priorita! Věřme, že se zranění zúčastněných brzy zahojí a vezměme si z těchto incidentů ponaučení do dalšího závodění.

Z pohledu zpětné analýzy byl vývoj v čele elitního závodu žen vlastně docela nuda. Katka Nováková vyrazila do závodu velmi soustředěně a v podstatě nedala žádné ze soupeřek šanci přemýšlet o tom, že by mistryní republiky mohl být letos někdo jiný. Katčin náskok v cíli byl velmi výrazný. Větší a zajímavější souboje se uskutečnily na dalších pozicích. Nebýt velkého zaváhání na jedničku, druhé místo by brala Lucie Nedomlelová. Ale na kdyby se ve sportu nehraje a při sprintu je potřeba jet přesně pořád, takže ani osm nejrychlejších mezičasů nestačilo nakonec na lepší než čtvrté místo. O další dva stupně vítězů svedla souboj trojice Kamarytová, Tichovská, Paulíčková a rozhodovalo se až v samotném závěru. Nakonec se z druhého místa mohla těšit Marie Kamarytová, třetí dojela Martina Tichovská. Renata Paulíčková neodolala svižnému finiši Lucie Nedomlelové a skončila nakonec na pátém místě.

Mezi muži se o vítězství bojovalo od začátku až do konce. Bylo jasné, že kdo chce v tomhle terénu vyhrát, bude muset občas trochu riskovat a risk pochopitelně s sebou nese občasné chyby. Mezi největší favority určitě patřila dvojice Ludvík - Stránský, ovšem ambice získat mistrovský titul měla určitě i řada dalších závodníků. Proto nebylo až tak velkým překvapením, že ještě na páté kontrole byl v čele závodu před dvojicí favoritů Honza Hašek a nějakou dobu těmhle třem zdatně sekundoval i Martin Kanta. Na šestku však udělal Hašek půlminutovou chybku, když zajel do slepé cesty a musel se vracet. Skvělý výkon v dalším průběhu přesto Honzovi zajistil bronzovou medaili. Chybiček se nevyvarovali ani ostatní, rozhodující chyba však přišla při postupu na kontrolu 26. Vojtěch Ludvík tu průběžně vedl o více než 20 sekund, ale zvolil chybnou variantu postupu, která byla téměř o minutu pomalejší a o vítězi bylo rázem rozhodnuto. Vojtěch Stránský si bezpečně dojel pro vítězství. Ludvík rychlým finišem dokázal předstihnout Haška a skončil druhý.

Long

Nedělní závod z menší části využil mapu sobotního middlu, většina však probíhala v neproježděném terénu jižní části mapy. Síť cest umožňovala u delších postupů celou řadu voleb od asfaltu až po kořenité traktorovky. Odhalit ideální postup nebylo snadné a často byl nejrychlejší ten na první pohled nejméně přitažlivý výběr. Závodu znovu velmi přálo i počasí, dvacet stupňů na sluníčku bylo velmi příjemných, v lese to krásně vonělo jarem a možná s výjimku alergiků se jezdilo všem velmi dobře. 

V mužské elitě potvrdila výbornou formu dvojice Vojtěch Ludvík, Vojtěch Stránský a svedla opět vyrovnaný souboj o vítězství s bezpečným odstupem od zbytku startovního pole. Mezi ženami tentokrát s přehledem zvítězila Martina Tichovská, která druhou Ewu Haltof nechala za sebou o více než sedm minut. V obou elitních kategoriích došlo k zajímavé výsledkové konstelaci třetích míst: Na bronzových pohárových stupních totiž shodně mezi muži i ženami najdeme jména, která se pravidelně účastní mezinárodních akcí, avšak nepatří do soupisky reprezentantů, nýbrž do realizačních týmů! Zkušený Martin Ševčík (3. místo v M21E) působí u české reprezentace jako asistent trenéra a Valerie Kamererová (3. ve W21E) je autorkou velké části zpravodajských materiálů ze všech posledních velkých šampionátů. Oba dva si s přehledem při klasice "namazali na chleba" většinu reprezentace a prokázali, že pokud jde o závodění, dokážou nejen dobře psát a radit. Valerie si výbornými výkony dokonce vysloužila nominaci do elitního ženského týmu na ME v Litvě.

Pozvánky do reprezentace

Pro kandidáty reprezentačního dresu byly závody zároveň součástí nominačního procesu. Vítězstvím ve sprintu si přímou nominaci dle příslušných kritérií zajistila Katka Nováková, ostatní vítězové a vítězky mezi dospělými už měli nominaci zajištěnu dříve. Složitější to závodníci udělali reprezentačnímu trenérovi juniorů a dorostu, jelikož ve většině kategorií se pořadí v nominačních závodech vyvíjelo velmi nepředvídatelně. Nakonec byla ale i tato nominace dořešena a přejeme všem vybraným, aby se jim v Litvě dařilo co nejlépe.

Start do letošní sezóny byl docela rychlý, troufnu si říci, že závody byly velmi vydařené, potěšující jsou vysoké počty závodníků, za které určitě částečně vděčíme výhodné poloze prostoru. Vše bylo velmi kvalitně připraveno i zrealizováno. Pokud mohu mít na závěr jeden tip pro stavitele tratí, nebojte se vyřezávat kolečka. V obou sobotních závodech by to už tak dobrou mapu ještě o nejméně o stupínek vylepšílo.

Další pohárový víkend na našem území bude až v červnu, avšak do ČP jsou letos započteny i dva závody Mistrovství Slovenska, které proběhnou v posledním květnovém týdnu v Šaštíně.

Odkazy

| Zobrazeno 1597x | MTBO ČP + MČR | Pavel Štáfek

Komentáře článku

Napsat nový komentář
Chmelda |
Sprint
jeden z nejhezčích sprintů, co jsem kdy jel
Duk |
Souhlas, sprint byl super, perfektní v tomhle prostoru byl zákaz fikání a taky super že elita startovala nakonec. Kdyby bylo v lese hodně lidí najednou, bylo by to celkem o hubu.
mAk |

Sporticus teamu velký dík za pěkné vykopnutí do sezóny. Jen je škoda, že váš víkend pravidelně nectí nepsaná pravidla MTBO, které vymysleli praotci zakladatelé a to je že večírek musí být. Tak třeba příště (c;

Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Zdraví v láhvi - Kitl Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Webové stránky, Internetové aplikace - strict Mapník pro MTBO AutoPilot

Tyto webové stránky používají soubory cookie

Používáme soubory cookie ke zlepšení uživatelského zážitku. Používáním našich webových stránek souhlasíte se všemi soubory cookie v souladu s našimi zásadami používání souborů cookie.
Soubory cookie jsou malé textové soubory, které webové stránky ukládají do vašeho počítače. Webové stránky používají soubory cookie, aby uživatelům umožnily provádět určité funkce. Soubory cookie, které jsou vyžadovány pro správné fungování webových stránek, je možné nastavovat bez Vašeho svolení a používáním našich webových stránek s nimi souhlasíte. Všechny ostatní soubory cookie je nutné schválit. Svůj souhlas s používáním souborů cookie můžete kdykoli změnit na naší stránce Nastavení cookies.

Odmítnout vše Přijmout vše Přizpůsobit volby
Podrobnosti
  • Nezbytně nutné Umožňují základní funkce webových stránek, jako je přihlášení uživatele a správa účtu. Webové stránky nelze bez nezbytně nutných souborů cookie správně používat.
  • Výkonové Používají se ke sledování toho, jak návštěvníci webové stránky používají, jde např. o analytické soubory cookie. Nelze je použít k přímé identifikaci určitého návštěvníka.
  • Pro cílení Používají se k identifikaci návštěvníků mezi různými webovými stránkami, např. obsahovými partnery a bannerovými sítěmi. Tyto soubory cookie mohou společnosti použít k vytvoření profilu zájmů návštěvníků nebo k zobrazování relevantních reklam na jiných webových stránkách.
  • Funkční Používají se k zapamatování informací o návštěvnících webových stránek, např. jazyka, časového pásma, rozšířeného obsahu.
  • Nezařazené Jsou ty, které nepatří do ostatních kategorií.
Nahoru