MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Český pohár - Sklárna - MTBO 5 DAYS

V minulém týdnu, od středy 3.7. do neděle 7.7., pořádal oddíl KOS Plzeň na Sklárně u Jesenice 5-denní závody MTBO se skvělou mezinárodní konkurencí. E3 a E4 byly zároveň součástí WRE a 9.-10. závodem Českého poháru MTBO 2013.

Centrum závodu bylo v areálu školy v přírodě na Sklárně uprostřed krásného terénu Rabštejnska. Skoro všichni závodníci tam i spali, někteří ve stanech, jiní na pokojích či v chatkách. Každý večer byl i nějaký doprovodný program, od debaty nad historií cyklistiky se Zdeňkem Hasmanem přes o-triatlonové štafety, koncert Tři Sestry Banditos, promítání filmu Inseminátor až po závěrečný večírek. Závody provázelo hezké slunečné počasí, zcela optimální pro vícedenní závody. Stravování bylo zajištěno nejen školní jídelnou, ale i cateringovou firmou, která měla slušnou nabídku.

Závodů se zúčastnilo skoro 600 závodníků z 15 zemí. Vrcholem byly páteční E3 a sobotní E4, které byly zařazeny nejen do ČP, ale i do WRE (World Ranking Event) a hlavně díky tomu zde byla opravdu skvělá konkurence. Tyto dvě etapy byly také nominačními závody na MS MTBO pro seniorskou i juniorskou reprezentaci.

Celkovými vítězi MTBO 5 DAYS se stali Marika Hara (Finland) a Martin Ševčík (TBM). V ženách nebylo o celkové vítězce pochyb od první etapy, Marika Hara ovládla s přehledem první 3 etapy, jediným zádrhelem byl defekt po divácké kontrole na sobotním longu, který však za 7 minut vyřešila a soupěřky tak mohly ovládnout alespoň tuto etapu. Vyhrála tak plzeňské vícedenní potřetí v řadě za sebou. Další místa obsadily Susanna Laurila (Finland) a Camilla Sogaard (Denmark), které předvedly taktéž skvělé výkony. Nejlepší z našich skončila celkově sedmá Renata Paulíčková (SJI), za ní pak Naděžda Skácelová a Štěpánka Staňková na 11. a 12. místě (obě TSU). V mužích byla situace z pohledu Čechů výrazně růžovější. Od první etapy držel žlutý trikot František Bogar (BOR), který jen díky nepovedené poslední etapě nevyhrál celkově. Z vítězství se tak mohl radovat Martin Ševčík, který stabilními výkony ovládl pětidenní podruhé za sebou. Na druhém místě skončil Luca Dalavalle (Italy), který o výhru přišel až v závěrečném finiši. Na třetím místě pak skončil Franta Bogar. Češi vyhrály první 4 etapy, 2x Franta Bogar, 1x Kryštof Bogar a Vojta Stránský, takže výkonnost našich je přislíbem na světový šampionát.

Kompletní výsledky všech kategorií včetně mezičasů a průběžných pořadí po jednotlivých etapách naleznete na webu závodů. Podle názorů lidí se závody hodně líbily. Velké souboje se konaly ve všech kategoriích. A dětská školka zažívala také velký nápor, což však zkušené matky pořadatelky bravůrně zvládly.

Závodníci MTBO si nyní dají 5-týdenní pauzu od závodů ČP MTBO 2013. 10.-11.8. pořádá oddíl A-TEAM NOVO Bruntál prázdninové závody Českého poháru přímo v Bruntále. Uvidíme, jak tato novinka zaujme. Doufejme však, že závodnící nenechají pořadatele ve štichu. Více informací na naleznete stránkách závodů. Ještě předtím se koná několik velmi kvalitně obsazených dlouhých MTBO - Bike Adventure, TransKras a Bedřichovská pětihodinovka.