MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Pohárová vítězství z rakouského Grafenschlagu si vezou Kubínová, Ludvík a Škoda

Dva závody ČP MTBO se konaly na přelomu prázdnin v blízkých zahraničních terénech. Letní middle vyhrál Jakub Škoda, v longu, kdy počasí připomínalo spíše říjen, byl nejrychlejší Vojtěch Ludvík. Ženskou elitu v obou dnech zcela přesvědčivě ovládla Veronika Kubínová.

Na přelomu prázdnin se závodů v oblasti Waldviertelu zúčastnily dvě stovky závodníků, z nich výrazně nadpoloviční většina s českou registrací. Většina přihlášených měla obavy z předpovědi počasí na závodní víkend. Situace na místě však nakonec nebyla tak tragická, většina srážek spadla přes noc a v sobotu se závodilo za příjemně teplého počasí a s relativně suchou podložkou. V neděli bylo bláta podstatně víc, ale z nebe na závodníky už spadlo jen pár kapek a největší přírodní komplikací tak bylo prudké ochlazení s ledovým větrem těsně před vyhlášením celkových výsledků.

Závody byly dobře připravené, pro našince zvyklé na násobně větší počty závodníků bylo centrum poněkud skromné, nicméně funkční, s ubytováním i dalším zázemím. Pečlivá byla kontrola plnění epidemických podmínek, každý  závodník musel jezdit se zelenou páskou, kterou obdržel po ověření, že je testovaný či očkovaný.

Mapa byla recyklovaná štafetovka z MS 2018, pořadatelé na ní vykouzlili tři závody během víkendu. Žádné velké kopce, hodně cest různé kvality, mnohdy kořenité či zasypané větvemi a některé téměř neviditelné. Musím říct, že v neděli na longu to už byla po mapové stránce docela nuda, jelikož terén jsme znali velmi zevrubně. Závodníci se tudíž mohli více vyždímat fyzicky. To však vedlo k většímu množství technických chyb, které se v cílí projevovaly mnoha materiálovými defekty. Po závodech tak byly v kurzu především přehazovačky, náhradní řetězy či patky. Honza Graubner přišel ve druhé půlce longu dokonce o levou kliku, ale i tak dokázal závod dokončit ve slušném čase.

Češi byli při závodech vidět velmi výrazně: V celkovém hodnocení dvojzávodu se na stupně vítězů ze šesti oceněných eliťáků vešlo pět našinců a velmi podobné to bylo i v dalších kategoriích. Nepřehlédnutelné zastoupení jsme měli i mezi mládeží. Do Grafenschlagu dorazila mimo jiné pětadvacetičlenná výprava naší MTBO akademie, pro kterou byly závody vyvrcholením týdenního soustředění.

Výsledky nepřinesly žádné výraznější překvapení. Možná méně očekávané bylo sobotní vítězství Jakuba Škody v mužské elitě, Jakub jel totiž svůj vůbec první MTBO závod mimo území ČR a na závody přicestoval přímo z reprezentačního soustředění LOB. Ale vzhledem k jeho orientačním kvalitám a předváděným výkonům na kole v poslední době to je spíše jen potvrzení správného přístupu k tréninku a dobré formy. Tu potvrdili i další dva vítězové ČP: Veronika Kubínová zvítězila mezi ženami rozdílem třídy a v neděli odpoledne žertem rozhlašovala, že se v dalším závodě nejspíš zkusí přihlásit mezi chlapy. Takže pánové v elitě, měli byste začít pořádně trénovat ;-) Seznam vítězů doplnil v neděli Vojta Ludvík, kterému velmi svědčily dlouhé jezdivé postupy a zvítězil rovněž s velkým náskokem na zbytek startovního pole.

Dalšími závody se ČP MTBO vrací do Česka, v Jesenici pořádá Mistrovství ČR ve sprintu a další dva závody rakovnický klub orientačních sportů.

Odkazy

| Zobrazeno 2245x | MTBO ČP + MČR | Pavel Štáfek
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Zdraví v láhvi - Kitl Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Webové stránky, Internetové aplikace - strict Mapník pro MTBO AutoPilot
Nahoru