MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Sprint na Mistrovství světa ovládl Kryštof Bogar

První zlato pro českou výpravu veze domů Kryštof Bogar. Veronika Kubínová v ženách uzavírá velkou bednu 6. místem a jen o místo za ní dojela Martina Tichovská. Juniorské výpravě se dnes nedařilo. Nejlépe dojela Lucie Nedomlelová na 11. místě.

Město Seinäjoki poskytlo zázemí dnešnímu sprintu. Páteční model se odehrával nedaleko, a tak se charakter terénu dal předpokládat podobný. První část závodu využila městský les s hustou sítí cest, které byly velmi technické - ať už se zde vyskytovaly bažiny, které znepříjemnily postup žen u odjezdu z K1 (pro muže se jednalo o postup na K1) nebo mnoho kořenů, kamenů a holých skal, které vyžadovaly už vyšší technické dovednosti. Závod nebyl zdaleka tak rychlý jako předchozí den, a i vyšší množství cest na měřítku mapy 1:5 000 vyžadovalo mnohem více přesného mapování. To v tomto terénu nebylo vůbec jednoduché. Po diváckém úseku následovala kratší městská část, která nabízela více voleb a vyžadovala čtení detailů budov, privátů či plůtků.

Zlatý Kryštof

Pro muže byla připravena trať dlouhá 9,2 km s 29 kontrolami. Kryštof Bogar se dostal do vedení na K5 a od té doby svůj náskok už jen navyšoval. Čistým plynulým výkonem si suverénně dojel pro první zlatou medaili české výpravy z tohoto mistrovství v čase 22:05 s náskokem 48 s na druhého Švýcara Simona Braendliho. Pro bronzovou medaili si s odstupem dalších 11 s dojel ruský reprezentant Valeriy Gluhkov, startující zde pod neutrální vlajkou, který se až do K23 pohyboval mimo medailové pozice. Lepším odjezdem předskočil Fina Hagu a bronzovou medaili až do cíle nepustil.

Jan Hašek ukázal, že sprint je jeho oblíbená disciplína, a dojel si pro 14. místo s odstupem 2:10 a 2x30s zaváháními. Stříbrnému Jiřímu Hradilovi ze závodu s hromadným startem dnešní technicky a mapově náročný závod tolik nesedl a kvůli opatrnějšímu přístupu skončil až na 19. místě s odstupem 2:36s. Lukáš Chmelař si dojel pro 28. místo s odstupem 3:01 min. Radek Laciga rozjel závod dobře, ale velká mapová chyba na K22, kde se vydal na zcela druhou stranu než se nacházela další kontrola, ho stála téměř minutu a dobrý výsledek se tak rozplynul. Skončil nakonec 31. s odstupem 3:14 min.

Adeptem na smolaře závodu je rozhodně Vojtěch Ludvík, který nepostřehl odbočku ke K12 a zabrán do plánování dalších postupů plynule projel zatáčkou, která by ho bývala upozornila, že se od kontroly začíná vzdalovat. Zmatený se vydal do lesa v domění, že se nachází kolem K8. Po dlouhém ježdění a běhání lesem se nakonec našel na SV od K12 u plotu. V panice a uvědomění si své velké chyby si ale myslel, že se snaží dostat na K3, kterou i projel a orazil a už se vydával na K4, když si konečně uvědomil, že tyto kontroly už má a snaží se dostat na K12. Náročnost čtení mapy byla potvrzena ještě další chybou Ludvíka, kdy se z K13 vydal na nedalekou K2 v domění, že se jedná o jeho další kontrolu. Obsadil nakonec 47. místo se ztrátou 6:07 min.

Velká bedna pro Verču

Trať žen byla dlouhá 7,3 km s 26 kontrolami. Veronika Kubínová rozjela závod velmi dobře. Plynulým a čistým výkonem si budovala náskok až do K11, kde byla přesvědčena, že orazila teprve kontrolu s jiným kódem a pokračovala tak dále na západ. Až když dorazila na zpevněnou cestu si uvědomila, že kontrolu již musela přejet a také že kód špatně přečetla a byla její. Dotáhla se na ni tak časově Finka Marika Hara, ale zlatá medaile stále byla ve hře. Bohužel velká chyba přišla na K13, na kterou Verča přijížděla z jihu a cestu s kontrolou umístěnou dole pod holou skálou nezahlédla. Dojela tak až téměř ke K14, kdy ji na křižovatce velkých cest jednoznačně došlo, že kontrolu již dávno musela minout. Finka si převzaté vedení už udržela a dojela si zde pro zlatou medaili v čase 22:04. Druhá Světlana Foliforova startující pod neutrální vlajkou a vítězka závodu s hromadným startem ztratila 25s. Bronzovou medaili vybojovala Švédka Anna Tiderman s odstupem 48s. Veronika Kubínová skončila nakonec na 6. místě s odstupem 1:14 min.

Martina Tichovská jela čistý závod, nicméně opatrnější přístup a horší volby ji vynesly až 7. místo a 8 s za Verčou. Romana Kubínová předvedla velmi dobrý výkon a 13. místem s odstupem 2:46 min ukázala, že sprinty se jí daří. Škoda chyby při odjezdu z K24, kde vjela do plotu a ztratila zde cenné vteřiny. Pouhých 5 s za Romčou skončila Kateřina Nováková na 15. místě. Dvě menší mapová zaváhání při odjezdu z K6 a při dohledávce K18 ji stála pár umístění. I Vendula Musilová jela čistý závod a pouze opatrnější realizace ji odsunuly na 22. místo s odstupem 4:26 min.

V juniorkách nejlépe Lucie na 11. místě

Na juniorky čekala trať 5,9 km dlouhá, kterou nejrychleji projela vítězka závodu s hromadným startem Finka Kaarina Nurminen v čase 18:07. Druhé Francouzce Lilou Pauly dala 45 s a pouhých 5 s za ní si dojela pro bronz Ruska Alena Aksenova. Našim juniorkám se závod tolik nepovedl. Nejlépe dojela Lucie Nedomlelová na 11. místě se ztrátou 2:50 min, která postupně nabírala ztrátu na menších mapových chybkách. Zuzaně Štreglové se nepovedl odjezd z K3, kde se vydala po špatné cestě. V zápětí šla do dvojchyby i na další kontrolu a flow tak ztratila. Skončila na 19. místě se ztrátou 4:58 min. Neoražením kontroly u nájezdu do diváckého úseku se diskvalifikovala Sofie Stránská.

Matěj obsadil 12. místo

Junioři se museli poprat s tratí dlouhou 7 km. Včerejšího vítěze závodu s hromadným startem Mortena Jorgensena porazil o 11 s jeho týmový kolega Mikkel Brunstedt Noergaard v čase 20:03. Třetí se ztrátou 48 s skončil Švýcar Noah Rider. Nejlépe z našich se po několika mapových chybách umístil Matěj Tuma na 12. místě se ztrátou 2:00 min. Adam Černík závod rozjel pomaleji a nakonec skončil na 16. místě se ztrátou 2:35 min. Richard Wohanka s tratí bojoval mapově a ztráta 6:53 min na lepší místo než 31. nestačila.

Výsledky, trac-tracy a více k vidění tady.

V pondělí je na programu middle v okolí města Alajärvi. Veškeré potřebné podklady k fandění najdete na www.wmtboc2021.com.

| Zobrazeno 2244x | Reprezentace | Kate Nováková
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Zdraví v láhvi - Kitl Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Webové stránky, Internetové aplikace - strict Mapník pro MTBO AutoPilot