MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Stříbro a bronz z middlu: Martina Tichovská a Kryštof Bogar podruhé ve Finsku na stupních vítězů

Martina Tichovská veze domů další medaili, tentokrát stříbrnou. Kryštof Bogar také pokračuje ve výborných výkonech a dojel si ve vyrovnaném závodě mužů pro bronz. Na medailový ceremoniál ho doprovodil Jiří Hradil na 6. místě a top 10 uzavírá Vojtěch Ludvík. V ženách se do top 10 vešla 8. místem Veronika Kubínová. Junior Matěj Tuma skončil těsně pod velkou bednou na 7. místě, v juniorkách zajela nejlépe 14. Lucie Nedomlelová.

Terén middlu nabídl opět jinou stránku finské přírody a nepodobal se tak žádnému z předchozích závodů. Na trati se střídaly oblasti s hustou sítí cest s delšími přejezdy mezi kontrolami. Celý prostor obklopovaly rozsáhlé bažiny. Oproti předchozím dnům bylo třeba zdolat i výraznější prudká stoupání a zvlněný terén. Měkčí mechový podklad na menších pěšinách střídající se s pískovými cestami vyžadoval výrazně více síly a vůle šlapat. Oproti sprintu se také častěji jezdilo mimo cesty, protože les byl výrazně čistší bez skalnatých ploch a kamenů.

Stříbrná Martinka

Trať žen měla 17 km a 19 kontrol. Závod skvěle rozjela Ruska Olga Shipilovova-Vinogradova (startující pod neutrální vlajkou) a na K6 měla více než minutový náskok. Na další kontrolu ale nezvládla realizaci postupu a na jedné z křižovatek se vydala na opačnou stranu. Tato chyba ji stála více než 2 minuty. Nakonec skončila 6. se ztrátou přesně 2:00 min. Na stejném místě zaváhala i Dánka Camilla Soegaard, nicméně si svou chybu uvědomila dříve než Ruska a ztráta nebyla tak velká (Dánka nakonec skončila na 4. místě). Do vedení se tak dostala Svetlana Foliforova a udržela ho až do cíle. Z Mistrovství světa si tak odváží již druhou zlatou medaili (první vybojovala na závodu s hromadným startem). Po menší mapové chybě na K4 při přejezdu lesem se Martina Tichovská ocitla až o cestu dál a musela se tak kus vracet. Nicméně zbytek závodu se jí již mapově i fyzicky povedl a může slavit další medaili. Za vítězným časem 52:32 min zaostala o pouhých 28 s. Medailové pódium uzavírala domácí Marika Hara se ztrátou 42 s.

I Veronika Kubínová rozjela závod velmi dobře a ještě na K11 se pohybovala kolem 4. místa i přes špatnou volbu přejezdu na K3. Další špatná volba na K12, kde neodhadla klasifikaci cest a ztratila kolem 1,5 min, ji už ale zbavily možnosti na medailové pozice a Veronika nakonec skončila na 8. místě se ztrátou 2:27 min. Kateřina Nováková zajela mapově čistý závod a skončila na 17. místě s odstupem 5:18 min. Jediné zaváhání přišlo při výměně mapy. Ve snaze dostat mapu z prvního okruhu do zadní kapsy dresu jí mapa odlétla a tak musela ve velké rychlosti brzdit a pro mapu se vracet. Závodníci totiž museli dojet se všemi mapami do cíle. Špatné volby a několik zaváhání při dohledávkách nepustily na lepší než 24. místo se ztrátou 6:58 min Vendulu Musilovou, která jinak zajela mapově čistě. Romaně Kubínové se dnes nedařilo a skončila 33. se ztrátou 11:51 min. Více malých chybek a špatná volba postupu na K5 a K6 jí na lepší umístění nestačilo.

Bronzová medaile pro Kryštofa

Na muže čekala trať dlouhá 19 km s 22 kontrolami. Až do 11. kontroly se v popředí střídalo více mužů. Pak převzal vedení domácí Samuel Pokala a svůj náskok již jen navyšoval. Zvítězil v čase 48:22 min. Druhý dojel Švýcar Simon Braendli se ztrátou 47 s. Kryštof Bogar se po špatné volbě postupu na K7, která ho stála přes minutu, ocitl až na 19. místě. Úspěšně ale zbytek závodu stahoval a bez dalších mapových chyb vybojoval bronzovou medaili se ztrátou 1:27 min. Na velké pódium se 6. místem a ztrátou 2:19 min probojoval Jiří Hradil, kterého přibližně v půlce závodu dojel budoucí vítěz Pokala. Jiří se takticky Fina chytnul a nakonec spolu dojeli až téměř do cíle. Top 10 uzavřel po příliš velkém množství menších chybek a špatných voleb Vojtěch Ludvík se ztrátou 3:18 min.

Radek Laciga rozjel závod velmi dobře a pohyboval se na začátku druhé desítky. Po špatné volbě na K10 ho dojel Rus Glukhov startující pod neutrální vlajkou (který skončil na 5. místě), kterého se Radek chytnul. Příliš vysoké tempo ale nedokázal dlouho akceptovat a tak po dvou kontrolách opět osaměl. Snaha se Rusa udržet ho nakonec stála příliš sil a závod tak dokončil na 23. místě se ztrátou 6:15 min. Jan Hašek skončil jen o 3. místa a 29 s za Radkem. Ani Tomáši Kamarytovi, který je na Mistrovství světa poprvé, se nedařilo volit správné volby postupů, které připisuje hlavně nedostatku zkušeností. Jinak mapově čistý a fyzicky dobrý závod dokončil na 34. místě se ztrátou 7:48 min. Do mapy se nemohl dostat ani Lukáš Chmelař a tak obsadil 40. místo se ztrátou 9:12 min.

Juniorská výprava bojuje s mapou,  7. místo obsadil Matěj Tuma

Trať juniorek délky 13 km ovládla v čase 40:38 opět domácí Kaarina Nurminen a přidala do své sbírky již třetí zlato. Se ztrátou 1:51 min dojela Estonka Mari Linnus a bronz vybojovala Ruska Alena Aksenova. České juniorky nadále bojují s finskými terény. Nejlépe zajela Lucie Nedomlelová, která po větší chybě na K2 a příliš velkém množství dalších malých chybek dokončila závod na 14. místě se ztrátou 6:21 min. Zuzaně Štreglové se více povedla první polovina závodu, kdy se pohybovala okolo 15. místa. Pak přišla nejistota a série chyb, které ji nepustily na lepší než 23. místo se ztrátou 8:05 min. Ani Sofii Stránské se závod nepovedl a skončila na 26. místě se ztrátou 9:28 min.

Trať juniorů délky 15 km vyhrál po souboji se svým týmovým kolegou Dán Morten Jorgersenv čase 43:01 min. Druhý skončil s odstupem 30 s Mikkel Brunstedt Noergaard a bronz vybojoval Polák Bartosz Niebielski s odstupem dalších 24 s. Těsně pod velkým pódiem skončil po špatné volbě příjezdu na K16 na 7. místě Matěj Tuma se ztrátou 3:32 min. Richard Wohanka po chybě na K8, kde špatně odbočil, a sérii dalších menších chybek skončil na 21. místě se ztrátou 6:55 min. Závod se nepovedl Adamovi Černíkovi, který skončil na 28. místě se ztrátou 9:26 min.

Výsledky, trac-tracy a více k vidění tady.

V úterý si po třech závodních dnech dají reprezentanti volno a budou pokračovat ve středu longem s centrem v Kuortane.