MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

V Kačici se pojede o dva mistrovské tituly

Během prvního víkendu nového školního roku poznáme v soutěžích MTBO celou řadu nových mistrů republiky. V Kačici u Kladna se v sobotu dopoledne odehrají souboje o titul Mistr ČR v MTBO sprintu a ještě týž den odpoledne odstartuje i mistrovský závod MTBO štafet.

Kačice je malá obec, bikerům prakticky neznámá. Leží kousek od Kladna na břehu malého vodního toku Loděnice, kterému však místní či trampové neřeknou jinak než Kačák. Severně od obce ve vojenských lesích se nachází objekt bývalých kasáren naší armády. Kdysi zde sídlili elitní vojáci zajišťující protileteckou obranu tehdejšího Československa. Občas sem některý z nich zavítá, aby mezi rozvalinami raketové základny nostalgicky zavzpomínal na svá vojenská léta. Avšak tolik lidí, kolik dorazí na náš pohárový víkend, tento objekt již pár desítek let nezažil.

Mistrovský víkend zahrnující MČR ve sprintu, MČR štafet a nedělní pohárový middle navštíví více než tři stovky závodníků. Pořadatelé z dvou kladenských klubů (SKL a DKL) připravili tři mapy prostorů, kterých se dosud kolo orientačního bikera nedotklo. Konaly se zde však několikeré pěší závody, přičemž ty poslední z nich čítaly přes tisícovku startujících.

Kdojiný by měl vědět více podrobností o nadcházejícím závodním víkendu než ředitel závodu Pavel Štáfek: "Pro sprint je připravena mapa Srnčí studánka, malý prostor s množstvím cest a pěšinek a hlavně se zajímavým profilem, neboť prostorem protékají dva potůčky, které se zařezávají poměrně hluboko do terénu a tvoří tak pěkně prudké svahy. Sprint bude tedy hodně testovat schopnost reagovat ve velkých rychlostech při sjezdech a naopak ve výjezdech to bude chtít trochu přemýšlet a zvolit směr, který nemusí být nutně nejkratší, ale měl by být nejrychlejší.

Jako stavitel mohu prozradit, že u elitních borců by měly dosažené časy být spíše u horní hranice směrných hodnot a vzhledem k tomu, že odpolední štafety jsou na mapě bez vrstevnic, do kopců byste se opravdu šetřit neměli. Odpolední týmový závod bude totiž testovat zcela jiné schopnosti než ty vrchařské: prostor raketové základny nabízí velmi zajímavou spleť cestiček v hospodářském lese i mezi ruinami samotné základny. Cesty jsou navíc vesměs velmi dobře sjízdné a rychlé, takže půjde i rychle zajet někam do chyby... Naštěstí jsou všude kolem prostoru silnice a na ty se tady jezdit nesmí, takže snadno poznáte, že jedete špatně."

Pořadatelé myslí i na nejmenší závodníky: "Ve spolupráci s kladenskou Velo Akademií připravujeme pro děti tréninkovou trať, kde si malí závodníci budou moci zdokonalit svoje jezdecké schopnosti. A kromě toho na ně čekají i tři závody - dva s mapou a klasické XC štafety" pokračuje ředitel závodu ve výčtu toho, co víkend přinese.

Protože je to mistrovství republiky, i vyhlášení vítězů by mělo proběhnout důstojnou formou. V centru bude připraveno pódium pro vítěze a mistři republiky budou dekorováni za doprovodu živé hudby tak jako to bývá při velkých sportovních akcích. Po vyhlášení bude pak kapela pokračovat v produkci téměř až do konce sobotní afterparty.

Neděle se již musí obejít bez mistrovských fanfár, nicméně i závod na middlu bude zajímavý. Jede se opět v bývalém vojenském prostoru, tentokrát však v místech, kde stále ještě stojí staré muniční sklady. Kromě vojenských objektů jsou v terénu stále patrné i rozvaliny historických obcí Svídna a Humniště. Prostor je velmi členitý a některé cesty jsou technicky náročné. Opět prostor protíná několik hlubokých údolíček, o stoupání a sjezdy tedy ani při middlu nouze nebude.

Kde hledat favority? Jednodušší je to mezi ženami. Startuje totiž Veronika Kubínová, pro kterou je to jeden z posledních letošních závodů na české půdě a určitě by na studijní cestu ráda odlétala s mistrovskou medailí v batůžku. Mezi pánskou elitou je okruh favoritů širší a počet adeptů na medaile se nám nevejde ani do desítky. Kromě našich reprezentantů totiž čekáme na startu i kompletní italské repredružstvo a není tedy vyloučeno, že i z mužského sprintu poletí česká mistrovská medaile někam do zahraničí.  

Chytřejší budeme určitě po neděli, uvidíme, jak to nakonec v Kačici dopadne.

Odkazy

| Zobrazeno 1425x | MTBO ČP + MČR | Pavel Štáfek
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Zdraví v láhvi - Kitl Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Webové stránky, Internetové aplikace - strict Mapník pro MTBO AutoPilot
Nahoru